سرامیک بخریم یا پارکت ؟

چکیده

انتخاب پارکت یا سرامیک به عنوان کف‌پوش ساختمان، یک سوال جدی برای تمام سازندگان یا خریداران خانه، مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری و غیره است.

1400/11/25
113 بازدید
سرامیک بخریم یا پارکت ؟

پارکت یا سرامیک؟
انتخاب پارکت یا سرامیک به عنوان کف‌پوش ساختمان، یک سوال جدی برای تمام سازندگان یا خریداران خانه، مجتمع های مسکونی، تجاری، اداری و غیره است. پارکت و سرامیک هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند و این موارد مثبت و منفی با توجه به کاربری ساختمان و نوع استفاده ساکنین آن (منزل شخصی، اداری، تجاری، کارگاهی و...) تعریف میشود. در ادامه به معرفی برخی از مزایا و معایب پارکت و سرامیک در کف ساختمان میپردازیم. در نهایت یک جمع بندی برای پاسخ به سوال «سرامیک بهتر است یا پارکت؟» ارائه میدهیم. (لازم به ذکر است که کفپوش های متنوعی در بازار اعم از pvc , کف پوش های سه بعدی و سایر انواع کف پوش ها موجود است و ما در این مقاله صرفا به کفپوش پارکت و سرامیک اشاره میکنیم)

مزایای پارکت
منظور ما از پارکت، پارکت لمینت میباشد که نوعی پوشش کف با یک لایه از جنس ملامینه روی آن هست. برای اجرای پارکت کف، ابتدا فوم یا یک لایه محافظ روی کف ساختمان گذاشته میشود. سپس قطعات پارکت مانند پازل با شیارهایی که به صورت نر و ماده دارد (که به آن کلیک گفته میشود) به هم قفل میگردند. مزیت اصلی پارکت در ظاهر زیبا و همچنین سهولت نصب و جمع کردن آن در کف خانه در مقایسه با سایر روش های کفسازی مانند سرامیک هست. مزیت دیگر پارکت در عایق حرارت و تا حدی عایق صدا بودن آن است.
جنس پارکت به دلیل ترکیبات چوب فشرده (HDF)، تا حد زیادی عایق حرارت بوده و استفاده از فوم (به ویژه فوم‌های عایق صدا) در زیر پارکت باعث ایجاد عایق صوتی در کف طبقات ساختمان میشود. به همین علت، هنگام راه رفتن روی پارکت، حالت گرما و نرم بودن کف را حس میکنیم.معایب پارکت
از معایب پارکت نسبت به سرامیک، مقاوم نبودن در برابر آب و نفوذ رطوبت و کثیفی در بین شیارهای آن است. برای جلوگیری از این مشکل، پارکت نیاز به مراقبت بیشتر (شامل تمیزکاری مداوم خاک، کثیفی و رطوبت و همچنین واکس زدن) دارد. از دیگر معایب پارکت میتوان به ایجاد سر و صدا موقع راه رفتن (البته در مواردی که از فوم سایلنت استفاده نمیشود) و مقاومت کمتر در برابر خش افتادن نسبت به سرامیک، اشاره کرد.

مزایای سرامیک
سرامیک نوعی کفپوش متداول تشکیل شده از ترکیبات کانی های خاک رس است که لعاب سطحی هموار داشته و در انوع طرح ها، رنگ‌= ها و اندازه ها در بازار موجود میباشد. از مزایای سرامیک نسبت به پارکت میتوان به تنوع قیمتی مناسب، مقاومت در برابر آب و مواد شیمایی، گرد و خاک و رطوبت، غیر قابل اشتعال بودن، مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه های مضر اشاره کرد.

سرامیک بخریم یا پارکت ؟