تاثیر کاشی و سرامیک در زیبایی خانه

چکیده

پیشرفت در صنعت سفالگری, با تغییر شکل کوره ها, رنگ آمیزی و لعاب کاری منجر به پیدایش هنر زیبای کاشی و سرامیک شد. البته کاشی های

1400/11/25
195 بازدید
تاثیر کاشی و سرامیک در زیبایی خانه

پیشرفت در صنعت سفالگری, با تغییر شکل کوره ها, رنگ آمیزی و لعاب کاری منجر به پیدایش هنر زیبای کاشی و سرامیک شد. البته کاشی های اولیه ظاهری زمخت داشتند و با کاشی های امروزی که ظرافت و استقامت خاصی دارند تفاوت زیادی داشتند. صنعت کاشی و سرامیک جزء لاینفک زیبایی در ساخت و ساز به حساب می آیند. و کاربردی انکار ناپذیر در تزیین تمدن های بشری دارند. معمار با تجربه علم و هنر را درهم می آمیزد. و به یک شی ء بی جان جان می دهد طوری که در طول تاریخ کاشی و سرامیک به کار رفته در بناها و ساختمان ها و مساجد با بیننده حرف می زنند. در واقع طی تحول عظیمی, صنعت کاشی و سرامیک از سنتی و تولید کم به سوی صنعتی شدن و تولید گسترده پیش رفت.

کاربرد کاشی و سرامیک:

ماده اصلی به کار رفته در سرامیک خاک است که از نوع خاک کائولین و خاک سفال می باشد. لعاب, رنگ معدنی که روی سفال خشک شده را می پوشاند و یک لایه شیشه ای نازک در سطح سرامیک تشکیل می دهد. کاربرد سرامیک بسیار وسیع است و روز به روز بر اهمیت کاربرد سرامیک افزوده می شود. در کف سازی و نمای داخلی و خارجی در تولیدات انواع مصالح ساختمانی در صنایع مختلف از جمله سفینه های فضایی و…..

کاشی را از دیرباز در تزئینات خارجی اماکن مذهبی بسیار دیده ایم. که در انواع لعاب دار و بدون لعاب و در دو دسته کفی و دیواری کاربرد دارد. عمده کاربرد کاشی جهت تزئینات داخلی و خارجی ساختمانها و بناها و جهت عایق رطوبتی در محیط های بهداشتی در حمام و دستشویی و آشپزخانه و …… در اندازه های گوناگون با رنگ های گوناگون جلوه ای خاص را در نظر بیننده خلق می کند.

تاثیر کاشی و سرامیک در زیبایی خانه

مانی فتحی

کارشناس تولید محتوا